Mazgājot visu veļu kopā, var ietaupīt laiku, taču diemžēl tā var arī sabojāt veļu. Lūk, kas jums jāzina, pirms sākat veļas veļas centrifugēšanas ciklu.
Veļas mazgāšana var būt garlaicīga un laikietilpīga, tāpēc tā var šķist kā nebeidzams mājas darbs. Lai samazinātu veļas mazgāšanas apjomu, jūs, iespējams, apsverat iespēju mazgāt drēbes vienā veļas mazgāšanas reizē ar dvieļiem, lai “visu izmazgātu uzreiz”. Taču, lai gan apģērbu un dvieļu mazgāšana kopā var ietaupīt laiku, tas nedos labākos rezultātus – un faktiski var sabojāt apģērbu.
Atlasīt pēc auduma veida
Ilgu laiku standarta veļas šķirošanas noteikums bija šķirot veļu pēc krāsas; baltās un gaišās krāsas veļa tika mazgāta kopā, atsevišķi no spilgtām un tumšām krāsām. Tas tika darīts, lai novērstu krāsvielu noplūdi no spilgtas vai tumšas krāsas apģērba uz baltiem un gaišiem apģērbiem un sadzīves priekšmetiem, kā arī tāpēc, ka tumšajiem un baltajiem apģērbiem bija ieteicama atšķirīga ūdens temperatūra. Mūsdienās neatkarīgi no krāsas, ar dažiem izņēmumiem, veļas mazgāšanai izmanto aukstu ūdeni.
Šīs būtiskās izmaiņas veļas mazgāšanas procesā ļauj mainīt pieeju mazgāšanas dienai:
Šķirošana pēc auduma veida. Šķirošana pēc auduma veida ir īpaši ieteicama, ja runa ir par dvieļiem, jo tie rada šķiedras, kas, mazgājot kopā, var pieķerties citiem audumiem, jo īpaši tādiem elastīgiem audumiem kā sporta un treniņu apģērbs, kā arī vilnas un velvets.
Apsveriet auduma svaru
Vēl viens iemesls, kāpēc šķirot pēc auduma veida, nevis pēc krāsas, ir tas, ka jūs varat nodalīt smagus priekšmetus no vieglākiem un maigākiem apģērbiem. Smagie audumi var sabojāt delikātus izstrādājumus, ja tos mazgā kopā vienā veļā.
Turklāt smagiem un apjomīgiem priekšmetiem, piemēram, dvieļiem, parasti nepieciešams ilgāks žāvēšanas laiks nekā viegliem vai ātri žūstošiem audumiem. Jāizvairās no pārmērīgas žāvēšanas, jo tā var vājināt un izbalināt šķiedras, kā arī izraisīt apģērba saraušanos. Svara atšķirību dēļ papildus ieteikumam mazgāt dvieļus un drēbes atsevišķi ir ieteicams arī mazgāt palagus un dvieļus atsevišķās pakās.
Atsevišķi krāsoti priekšmeti
Stipri netīri traipu priekšmeti jāmazgā citādi nekā parastās veļas paketes; tiem var būt nepieciešams karstāks ūdens, ilgāki mazgāšanas cikli, veļas pastiprinātāji traipu likvidēšanai un/vai lielākas veļas mazgāšanas līdzekļa devas.
Visu veidu dvieļi – vannas dvieļi, roku dvieļi, virtuves dvieļi, veļas drānas un citi – mēdz būt vairāk netīri nekā apģērbs. Tas, jo īpaši attiecas uz tīrīšanas lupatām, kuras nekad nedrīkst mazgāt vienā veļas mazgāšanas reizē ar apģērbu.
Izvairīšanās no savstarpējas piesārņošanas:
Ar augsnes līmeni veļas mazgātavā ir cieši saistītas arī savstarpējās piesārņošanas problēmas. Turklāt uz tīrīšanas lupatām atstātās tīrīšanas līdzekļu atliekas var bojāt apģērbu, jo īpaši balināšanas līdzekļu iedarbības rezultātā var tikt zaudēta krāsa.
Lasi vēl: Vislabākais variants – saudzīgi un nesabojājot mazgāt spilvenus
Dažādu veļas mazgāšanas līdzekļu izmantošana:
Ir daži veļas mazgāšanas līdzekļi, piemēram, šķidrie audumu mīkstinātāji un žāvētāja loksnes, kurus nedrīkst lietot, mazgājot noteiktus audumus, jo īpaši dvieļus. Audumu mīkstinātāji atstāj vaskveida nosēdumus, kas samazina dvieļu uzsūktspēju un laika gaitā var izraisīt šķiedru bojāšanos.
Turklāt veļas mazgāšanas līdzekļus, kas satur optiskos balinātājus, nedrīkst lietot, mazgājot tumšus audumus, lai izvairītos no krāsas izbalēšanas un zuduma. Arī hlora balinātājus nav droši izmantot daudziem audumu veidiem, tostarp visiem, kas ir elastīgi.
Ūdens temperatūras un mazgāšanas iestatījumi:
Lai gan lielākajai daļai veļas mazgāšanas līdzekļu standarta ūdens ir auksts, ir gadījumi, kad siltā vai karstā ūdens ir labāka izvēle. Viens no šādiem gadījumiem ir, mazgājot stipri netīrus priekšmetus, piemēram, trauku dvieļus vai tīrīšanas lupatiņas. Karstais ūdens ir ļoti efektīvs smagu netīrumu likvidēšanā, tomēr tas var arī izraisīt saraušanos, izbalēšanu un citus bojājumus, tāpēc karstā ūdens mazgāšanas ciklus vislabāk izmantot tikai nepieciešamības gadījumā.
Ūdens temperatūra bieži vien ir iekļauta arī veļas mazgājamās mašīnas iestatījumos, un šie iestatījumi ietekmē arī izvēli mazgāt drēbes atsevišķi no dvieļiem.
Šie iestatījumi var būt rupji pret apģērbu, īpaši pret viegliem un maigiem audumiem, un no tiem labāk izvairīties, lai izvairītos no bojājumiem, piemēram, plīsumiem, nodilumiem.
Žāvēšanas laiks un temperatūra:
Dvieļi to auduma satura un svara dēļ parasti žūst ilgāk nekā lielākā daļa apģērbu un var izturēt augstāku žāvēšanas temperatūru. Tas nozīmē, ka dvieļu žāvēšanai mašīnā ir nepieciešami ilgāki un karstāki cikli. Lai izvairītos no bojājumiem, ko izraisa augsta karstuma iedarbība un pārmērīga žāvēšana, labāk ir žāvēt drēbes, izmantojot īsāku, vēsāku žāvēšanas ciklu, un atsevišķi žāvēt dvieļus, izmantojot ilgāku un karstāku ciklu.